Sojusz z Hitlerem nie miał sensu
Od ponad 70 lat historycy zastanawiają się, czy nasz kraj powinien był w drodze kompromisu zgodzić się na żądania terytorialne Adolfa Hitlera i utworzyć sojusz militarny z III Rzeszą przeciw Związkowi Sowieckiemu.
W dyskusji tej często pojawia się argument, że takie przymierze byłoby w stanie pokonać Armię Czerwoną już w 1939 r. i tym samym zapobiec biologicznemu i materialnemu wyniszczeniu narodu i państwa polskiego oraz półwiecznej zależności od Moskwy. Debata ta nie bierze jednak pod uwagę realnego stanu gospodarki niemieckiej w 1939 r., która nie mogła zapewnić zaopatrzenia logistycznego niemieckim siłom zbrojnym.
1 września 1939 r. Adolf Hitler ogłosił, że rząd Rzeszy od 1933 r. wydał na zbrojenia 90 mld marek. Było to propagandowe kłamstwo skierowane do zachodniej opinii publicznej. Na podstawie raportów gospodarczych SS-Wirtschaftsführera Hansa Kehrla wiemy, że realne wydatki na zbrojenia w latach 1933–1939 nie przekroczyły 40 mld marek.
Nawet w 1940 r. udział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta